Дякую за звернення!
Я зв'яжусь з Вами у найкоротший час.
Перелік підстав, які надають право на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації передбачений ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Перелік документів, які підтверджують право на відстрочку і які необхідно зібрати перед звернення до ТЦК та СП визначений у додатку 5 Переліку документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
Для розгляду питань надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ТЦК та СП утворюються комісії у такому складі:
Питання надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації заброньованим на період мобілізації та на воєнний час комісією не розглядаються (п. 57 Порядку № 560).
Якщо військовозобов'язаний має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, він має особисто подати на ім’я голови комісії ТЦК та СП або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Така заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації (п. 58 Порядку № 560).
Комісія вивчає отримані заяву та документи, які підтверджують право для відстрочку, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов’язана розглянути заяву про надання відстрочки разом з документами, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 (п. 60 Порядку № 560).
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Військовозобов’язані, які звернулися до ТЦК та СП з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються на ВЛК для визначення придатності до військової служби. До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на ВЛК для визначення придатності до військової служби.
Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу не завершився, на ВЛК не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом (п. 63 Порядку № 560).
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Таким чином, у разі надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, така відстрочка надається фактично до дати закінчення строку продовженої Указом Президента України мобілізації, після чого військовозобов'язаний має займатися продовженням строку дії відстрочки.
Щодо того, як подати документи на відстрочку до ТЦК та СП, то як уже було зазначено Порядок № 560 передбачає саме особисте подання до ТЦК та СП заяви про надання відстрочки разом з документами. Тому, здебільшого, ТЦК та СП вимагають для отримання відстрочки звертатися саме особисто, а не через адвоката чи через засоби поштового зв'язку. Тому на цій підставі ТЦК часто відмовляє у надання відстрочки або просто не розглядає документи.Однак, судова практика, яка сформувалася наразі, вказує на те, що подавати документи можна не тільки особисто звернувшись до ТЦК та СП, а і поштою, шляхом відправлення цінного листа з описом вкладення. Інколи відстрочку отримують також і електронною поштою
Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста.
У разі неможливості провести перевірку у військовозобов’язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів ТЦК та СП повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів (п. 60 Порядку № 560).
Затвердженої форми заяви про продовження стродку дії відстрочки від призову на військову службу немає, навідміну від первинного отримання відстрочки. Тому необхідно занового подавати заяву разом з підтвердними документами, за формою, яка передбачена додатком 4.