+38 (095) 82 52 305moc.liamg%40takovda.tenibac

Мобілізація: Перевірка документів та вручення повісток

Дата публікації: 16.08.2024

Тривалий час питання перевірки військово-облікових документів та вручення повісток було не врегульованим належним чином. Але через більше ніж 2 роки війни, держава все ж таки наважилася врегулювати це питання, значно розширивши повноваження територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки.

Основополжним у цьому питанні було затвердження постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 "Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період" (далі за текстом Порядок № 560) та внесення змін до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Таким чином, держава врегулювала низку питань пов'язаних з мобілізацією громадян, встановивши детальний порядок того, яким саме чином має відбуватися вручення повісток, наслідки відмови від їх отримання, детальний опис дій ТЦК та СП та багато чого іншого. Тож давайте розбирати.

Форма повістки

Відповідно до пунктів 28, 29 Порядку 560 виклик громадян до територіальних центрів комплектування під час мобілізації має здійснюватися шляхом вручення або надсилання повістки, форма якої затверджена у Додатку № 1 до вказаного Порядку.
У повістці має бути зазначено:

    ПІБ і дата народження громадянина, якому адресована повістка;
    найменування ТЦК та СП що видав повістку;
    мета виклику;
    місце, день і час явки за викликом;
    підпис (кваліфікований електронний підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку, дата підпису;
    реєстраційний номер повістки;
    роз’яснення про наслідки неявки і про обов’язок повідомити про причини неявки.
Форма повістки ТЦК
Форма повістки ТЦК QR-код

Повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником ТЦК та СП.

У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів керівник ТЦК та СП або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування.

У разі оформлення повістки на бланку керівник ТЦК та СП або його відділу засвідчує її особистим підписом та скріплює гербовою печаткою.

Таким чином, якщо ТЦК та СП знає кому саме необхідно вручити або направити повістку, то така повістка може бути сформована за допомогою відповідного реєстру і підписана КЕП керівником. Однак, що стосується заповнення бланку повістки дане питання досі залишається дуже дискусійним, оскільки фактично, на вулиці представник ТЦК та СП заповнює повістку, яка вже є підписана керівником та має печатку. Тоді як бланк, по суті, є просто незаповненою формою документа, а наявність у ньому підпису та печатки перед заповненням є неправомірним, оскільки тоді це вже не бланк, а підписаний документ.

Хто має право перевіряти військово-облікові документи?

Право вимагати надання для перевірки військово-облікових документів мають:

    уповноважені представники ТЦК та СП;
    поліцейські;
    представники Держприкордонслужби.

При цьому, чоловіки віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його на вимогу зазначених вище осіб (п. 25 Порядку № 560, ч. 6 ст. 22 ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію“).
Перевірка військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років може здійснюватися:

    у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України - представниками органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби;
    за місцем проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, на пунктах пропуску (блок-постах) - уповноваженими представниками ТЦК та СП або поліцейськими (п. 51 Порядку № 560).

Під час перевірки військово-облікового документа разом з документом, що посвідчує особу, уповноважений представник ТЦК та СП або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред’явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відео фіксації (п. 52 Порядку № 560).
Варто також зазначити, що якщо раніше для того, що б працівник поліції мав право перевірити документи у особи, то для цього мали б бути підстави, перелік яких був визначений частиною 1 ст. 32 Закону України "Про Національну поліцію", то тепер дана стаття була доповнена частиною 2 відповідно до якої працівників поліції наділили відповідними повноваженнями на період воєнного стану

У період дії воєнного стану та/або під час мобілізації (крім цільової) поліцейський має право вимагати в особи чоловічої статі віком від 18 до 60 років пред’явлення нею військово-облікового документа разом з документом, що посвідчує особу, у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в документах (частина 2 ст. 32 Закону України «Про Національну поліцію).

Що ж стосується представників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, то далеко не всі вони мають право перевіряти військово-облікові документи та вручати повістки.

Право на перевірку військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у резервістів та військовозобов’язаних під час мобілізації надається представникам ТЦК та СП, уповноваженим вручати повістки (далі - уповноважені представники) (п. 50 Порядку № 560).

Хто ж такі уповноважені представники та коли саме вони набувають права для перевірки документів та вручення повісток?

Повноваження для вручення повісток

Для того, що представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки став уповноваженим і набув повноважень перевіряти військово-облікові документи та вручати повістки, він має дотримуватися певного порядку дій та мати при собі службове посвідчення та документ, що посвідчує його особу.

Форма службового посвідчення затверджена постановою КМУ № 748 від 18.06.2024, якою було доповнено Порядок № 560 Додатком 1-1.

Право вимагати надання для перевірки військово-облікових документів мають:

Службове посвідчення ТЦК

Порядок отрмання службового посвідчення Кабміном встановлений наступний:

    Представник ТЦК та СП має бути призначений наказом відповідного керівника, який є підставою для видачі посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки;
    Посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, видається головою (начальником) обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), яке засвідчується його особистим підписом та скріплюється гербовою печаткою.

Таке посвідчення дійсне на адміністративно-територіальній одиниці, керівником якої видано посвідчення, у разі пред’явлення паспорта громадянина (посвідчення офіцера, військового квитка).

Тобто, для прикладу, якщо посвідчення представнику, уповноваженому вручати повістки, було видано головою Львівської обласної військової (державної) адміністрації, то такий представник НЕ має права перевіряти документи у громадян та вручати повістки на території, скажімо міста Харкова. Такий представник матиме повноваження лише на території Львівської області.

Порядок перевірки документів та вручення повісток

Під час перевірки військово-облікового документа:

    уповноважений представник ТЦК та СП зобов’язаний назвати своє ПІБ, посаду, а також пред’явити посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, разом з паспортом громадянина (посвідченням офіцера, військовим квитком);
    поліцейські та представники органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби відрекомендовуються у порядку, визначеному наказами керівників Національної поліції та Держприкордонслужби відповідно.

У ході перевірки документів перевіряється приналежність громадян щодо військового обов’язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів (ТЦК та СП).
У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 або Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов’язаному прослідувати до ТЦК та СП для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів.
Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.

Що є належним підтвердженням оповіщення про виклик до ТЦК та СП?

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки, а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку:

    день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
    день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою ТЦК та СП під час уточнення своїх облікових даних;
    день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила ТЦК та СП іншої адреси місця проживання (п. 41 Порядку № 560).

Поважні причини неприбуття по повістці до ТЦК:

    перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
    смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

Зазначені обставин мають бути підтверджені документами.

У разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до ТЦК та СП, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці ТЦК та СП або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів (п. 23, 24 Порядку № 560, ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію").