Дякую за звернення!
Я зв'яжусь з Вами у найкоротший час.
Непоодинокими є випадки, коли особа випадково дізнається про наявність щодо неї заочного судового рішення і при цьому задається питанням, яким чином суд міг прийняти таке рішення без належного його повідомлення та як в такій ситуації правильно діяти. Як правило особа дізнається про наявність заочного рішення від державного виконавця, коли позивач вже отримав виконавчий лист та пред'явив його до виконання.
Перш за все необхідно зазначити, що відповідно до ст. 280 ЦПК України ухвалення судом заочного рішення на підставі наявних у справі доказів можливе за одночасного існування таких умов:
У разі участі у справі кількох відповідачів, судом може провести заочний розгляд справи тільки у випадку неявки в судове засідання всіх відповідачів.
При цьому, заочне рішення за формою і змістом повинно відповідати вимогам, встановленим статтями 263 і 265 цього Кодексу, і, крім цього, у ньому має бути зазначено строк і порядок подання заяви про його перегляд.
Проте, досить часто виходить так, що заочне рішення ухвалюється без участі відповідача, який не повідомлений належним чином про дату, час та місце судового засідання з об'єктивних причин (наприклад, через відсутність відповідача за адресою проживання, неможливість вручення повісток, чи неналежного виконання відповідальними особами поштового зв'язку своїх обов'язків, пов'язаних з врученням листів або й взагалі неналежним виконання своїх обов'язків щодо повідомлення відповідача з боку суду).
Відповідно до ст. 284 ЦПК України заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Таким чином, якщо особа дізналася про наявність щодо неї заочного рішення суду, в неї є право подати заяву про перегляд заочного рішення протягом 30 днів з дня його проголошення, а в разі, якщо цей строк пропущений, протягом 20 днів з дня вручення особі повного заочного рішення суду (отримання в суді під розпис його копії, або на пошті) разом з заявою про поновлення пропущеного строку на подання даної заяви.
При цьому, при подачі заяви про перегляд заочного рішення суду, необхідно дотримуватися вимог, встановлених ст. 285 ЦПК України.
Заява про перегляд заочного рішення підписується особою, яка її подає.
До заяви про перегляд заочного рішення додаються її копії за кількістю учасників справи та копії всіх доданих до неї матеріалів.
Якщо заяву про перегляд заочного рішення подає представник відповідача, то до заяви додається також довіреність або інший документ, який підтверджує його повноваження.
Також до заяви про перегляд заочного рішення додається документ про сплату судового збору та докази, на які посилається заявник.
Дізнатися про розмір судового збору, реквізити суду, а також сформувати саму квитанцію для сплати та сплатити судовий збір онлайн можна на офіційному сайті Судова влада України. Для цього необхідно обрати потрібний суд, після чого з'являться реквізити, а також ставки судового збору за подання відповідних заяв та заповнити свої дані, після чого сформувати квитанцію для оплати або сплатити онлайн.
Слід зазначити, що до неналежно оформленої заяви про перегляд заочного рішення застосовуються положення статті 185 цього Кодексу, а саме заява про перегляд заочного рішення може бути повернута або залишено без руху.
У випадку залишення заяви без руху, суд постановляє відповідну ухвалу та надає особі, що подала таку заяву строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення такої ухвали, однак інколи суд може встановити інший строк.
В разі повернення заяви про перегляд заочного рішення, суд повертає таку заяву особі, яка її подала, що не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви. Проте, в даному випадку необхідно буде обґрунтовувати причини пропуску строку для повторного подання заяви про перегляд заочного рішення.
Якщо заява про перегляд заочного рішення відповідає зазначеним вище вимогам та є належно оформленою, суд приймає її до розгляду, невідкладно надсилає її копію та копії доданих до неї матеріалів іншим учасникам справи та повідомляє учасникам справи про дату, час і місце розгляду заяви. Заява про перегляд заочного рішення повинна бути розглянута протягом п'ятнадцяти днів з дня її надходження. Але як правило суди не дотримуються цього строку і розгляд такої заяви може тривати значно більше.
Заява про перегляд заочного рішення розглядається в судовому засіданні. Неявка осіб, належним чином повідомлених про дату, час і місце засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Головуючий відкриває судове засідання і з'ясовує, хто з учасників справи з'явився, встановлює їх особу, перевіряє повноваження представників, після чого повідомляє зміст заяви і з'ясовує думку сторін та інших учасників справи щодо вимог про перегляд заочного рішення.
У результаті розгляду заяви про перегляд заочного рішення суд може своєю ухвалою:
При цьому, заочне рішення підлягає скасуванню, якщо судом буде встановлено, що відповідач не з'явився в судове засідання та (або) не повідомив про причини неявки, а також не подав відзив на позовну заяву з поважних причин, і докази, на які він посилається, мають істотне значення для правильного вирішення справи.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України, тобто шляхом подачі до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.